Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:48
TÝDEN:899
CELKEM:239732
DSO Broumovsko se zapojilo do projektu s názvem "Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce", zkáceně také "Centra společných služeb" (CSS).
DSO Broumovsko realizovalo projekt s názvem "DSO Broumovsko - Profesionalizace veřejné správy a zpracování strategických a koncepčních dokumentů". Cílem projektu bylo mimo jiné i vytvoření a aktualizace strategických dokumentů.
Poděkování panu Josefu Ptáčkovi za poskytnutí nádherných fotografií ke vzniku těchto webových stránek. www.ptacekjosef.cz
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:48
TÝDEN:899
CELKEM:239732
Město Klodzko leží na řece Nysa Klodzka, ve středu Kladské kotliny.
První zmínky pocházejí již z r. 981, kdy zde stával opevněný hrad, patřící Slavníkovi - otci sv. Vojtěcha. Hrad na vrcholu Zámecké hory byl důležitým administrativním a vojenským centrem, který ovládal tzv. "polskou cestu" vedoucí z Wroclawi do České kotliny. Sídliště, které se vyvíjelo v podhradí, získalo městská práva před rokem 1223. Po celou dobu město patřilo českému státu, ale tvořilo zvláští územní jednotku. Poloha města při soustředění obchodních cest (z Mezileského průsmyku a průsmyku Polská brána a dál na sever) způsobila za válek časté ničení města. Město bylo vždy po válečných katastrofách rychle obnovováno. Díky častým válkám a ničení hradiště se z Klodzka brzy stal mohutný hrad, který byl v 15.století znovu přestavěn jeho majitelem - Jiřím z Poděbrad. Ten r. 1459 povýšil Kladskou kotlinu na hrabství. Během třicetileté války byl hrad vážně zničen. Na jeho troskách vystavěli Rakušané pevnost - na svou dobu rozsáhlou a na vysoké technické úrovni. V polovině 18. st., po slezských válkách, bylo polské území se Slezskem zbaveno rakouské nadvlády a dostalo se pod nadvládu Pruska. Na příkaz pruského krále Bedřicha II. se pokračovalo v přestavbě pevnosti vybudované Rakušany. Koncem 18. stol. dostalo opevnění svoji konečnou podobu a od té doby nebylo již nikdy dobýváno a sloužilo jako kasárna a vězení - vyjímku tvoří pouze červen a červenec 1807 během napoleonských válek.
V průběhu 2. světové války sloužila pevnost jako vězení válečných zajatců různých národností. Byla pobočkou koncentračního tábora Gross-Rosen a od července 1944 do března 1945 byla provozovnou pro výrobu zbraní firmy AEG, která vyráběla vysílače a radiopřijímače do ponorek a raket. Po skončení 2. svět. války bylo opevnění využíváno jako vojenské sklady. Pevnost Západní a jižní část pevnosti jsou částečně přístupny veřejnosti. Pevnost má rozlohu téměř 20 ha, její severo-jižní délka je 800m a východo-západní šířka je 400 m. Je největším fortifikačním opevněním tohoto druhu v Dolním Slezsku. Jednou z nejzajímavějších části pevnosti je skupina ženijních chodeb - labyrint. Ze strany nejsnadnějšího přístupu do pevnosti je hustá síť chodeb, která umožňovala vyhodit do vzduchu každé místo tohoto svahu v případě, že by nepřítel umístil své dělostřelectvo blízko opevnění.
Adresa:
DSO Broumovsko
Hejtmánkovice 64
550 01 Broumov
IČ: 67438539
ID datové schránky: pfgcg94
e-mail:
info@dsobroumovsko.cz
Karel Rejchrt - předseda DSO
tel.: 723 913 796
Mgr. Romana Knopová - manažerka kanceláře DSO, tel: 604 692 644 e-mail: info@dsobroumovsko.cz
Mgr. Romana Knopová - pověřenec pro ochranu osobních údajů
tel.: 604 692 644
email: poverenec@dsobroumovsko.cz
Eva Pichová - účetní, administrativa
tel.: 602 854 783